| Part Number | FQD4P40TM |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 831840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET P-CH 400V 2.7A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FQD4P40TM |
| Datasheet download |
| Part Number | FQD4P40TM |
|---|---|
| Maximum Gate Source Voltage | ±30 V |
| Product Dimensions | 6.6 x 6.1 x 2.3 mm |
| Maximum Drain Source Voltage | 400 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Typical Turn-Off Delay Time | 35 ns |
| Typical Fall Time | 37 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Pin Count | 3 |
| Typical Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Rad Hard | No |
| Maximum Continuous Drain Current | 2.7 A |
| RDS-on | 3100@10V mOhm |
| Supplier Package | DPAK |
| Typical Rise Time | 55 ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Channel Type | P |
| Package | 3DPAK |
| Replacement Part Number | PART-FQD4P40TM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ANALOG INTEGRATIONS | Trans MOSFET N-CH 30V 14A 8-Pin SOIC N T R - |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 200V 15.2A 8-Pin TSDSON EP Download PDF datasheet for BSZ900N20NS3 G.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 317A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube Download PDF datasheet for IRFB7434PBF.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 1200V 20A 3-Pin HiP247 Tube Download PDF datasheet for SCT20N120.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 200V 36A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC320N20NS3 G.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 60V 5A 8-Pin SO N T R Download PDF datasheet for STS5NF60L.pdf |
|
Ampleon | Dual section, asymmetric, 2-stage power MMIC - |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 20V 0.95A 6-Pin SOT-363 T R Download PDF datasheet for BSD235N H6327.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 30V 5.4A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for IRF9335TRPBF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 20V 3.8A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for FDS9933A.pdf |