| Part Number | FQPF27N25 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 747600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 250V 14A 3-Pin(3+Tab) TO-220F Rail |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FQPF27N25 |
| Datasheet download |
| Part Number | FQPF27N25 |
|---|---|
| Typical Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Rad Hard | No |
| Typical Fall Time | 120 ns |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Drain Source Voltage | 250 V |
| RDS-on | 110@10V mOhm |
| Typical Rise Time | 270 ns |
| Maximum Gate Source Voltage | ±30 V |
| Supplier Package | TO-220F |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Product Dimensions | 10.16 x 4.7 x 15.87 mm |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Continuous Drain Current | 14 A |
| Channel Type | N |
| Typical Turn-Off Delay Time | 80 ns |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Package | 3TO-220F |
| Replacement Part Number | PART-FQPF27N25 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Trans MOSFET P-CH 30V 2.4A 3-Pin DFN Download PDF datasheet for PMXB120EPEZ.pdf |
|
ROHM | 4.5V DRIVE NCH MOSFET, HSOP8(SINGLE), NCH, DISCRETE Download PDF datasheet for RS1E320GNTB.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 55V 12A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRF9Z24NPBF.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 100V 4.5A 8-Pin Power Flat T R Download PDF datasheet for STL4N10F7.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 60V 80A 3-Pin DPAK T R Download PDF datasheet for STD80N6F6.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 650V 23.8A 3-Pin TO-263 T R Download PDF datasheet for IPB60R160P6ATMA1.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 100V 76A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for NTB6410ANT4G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 100V 12.8A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail Download PDF datasheet for FQP13N10L.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 100V 3.7A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for FDT3612.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 30V 2.5A 3-Pin TSMT T R Download PDF datasheet for RTR025N03TL.pdf |