| Part Number | IPA045N10N3GXKSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 250120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 100V 64A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPA045N10N3GXKSA1 |
| Datasheet download |
| Part Number | IPA045N10N3GXKSA1 |
|---|---|
| Typical Rise Time | 47 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 50 ns |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Supplier Package | TO-220FP |
| Rad Hard | No |
| Typical Fall Time | 15 ns |
| Typical Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Drain Source Voltage | 100 V |
| Channel Type | N |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 10.65 x 4.85 x 9.83 mm |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Continuous Drain Current | 64 A |
| RDS-on | 4.5@10V mOhm |
| Package | 3TO-220FP |
| Replacement Part Number | PART-IPA045N10N3GXKSA1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |