| Part Number | IPA105N15N3 G |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 840800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 150V 37A 3-Pin TO-220FP Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPA105N15N3 G |
| Datasheet download |
| Part Number | IPA105N15N3 G |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| Supplier Package | TO-220FP |
| Pin Count | 3 |
| Channel Mode | Enhancement |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Product Dimensions | 10.65(Max) x 4.85(Max) x 16.15(Max) |
| Maximum Continuous Drain Current | 37 A |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Drain Source Voltage | 150 V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Typical Turn-On Delay Time | 17 ns |
| RDS-on | 10.5@10V mOhm |
| Typical Rise Time | 20 ns |
| Typical Fall Time | 9 ns |
| Channel Type | N |
| Typical Turn-Off Delay Time | 35 ns |
| Package | 3TO-220FP |
| Replacement Part Number | PART-IPA105N15N3 G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 32.4A 8-Pin WDFN T R Download PDF datasheet for NTTFS4985NFTAG.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 60V 0.34A 3-Pin SOT-363 T R Download PDF datasheet for SI1926DL-T1-GE3.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 200V 6.5A 3-Pin(2+Tab) SMD-220 Download PDF datasheet for IRF9630SPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 20V 15A 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for IRF7425PBF.pdf |
|
Leshan Radio | Trans MOSFET P-CH 20V 4.7A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP3443LT1G.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 3.5A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF9956TRPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 75V 170A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRFB3207ZPBF.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET P-CH 20V 2.5A 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for PMN80XP,115.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 500V 14A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube Download PDF datasheet for STW14NK50Z.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 500V 2.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRF820PBF.pdf |