| Part Number | IPA60R099P6 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 135160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 650V 37.9A 3-Pin TO-220FP Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPA60R099P6 |
| Datasheet download |
| Part Number | IPA60R099P6 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Continuous Drain Current | 37.9 A |
| Rad Hard | No |
| Maximum Drain Source Voltage | 650 V |
| RDS-on | 0.099@10V Ohm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Typical Turn-Off Delay Time | 50 ns |
| Product Dimensions | 10.36(Max) x 4.57(Max) x 9.45(Max) |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Channel Type | N |
| Supplier Package | TO-220FP |
| Typical Rise Time | 10 ns |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Typical Fall Time | 5 ns |
| Package | 3TO-220 FP |
| Replacement Part Number | PART-IPA60R099P6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 75V 75A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for PSMN008-75B,118.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 79A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRF1018EPBF.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 55V 26A 4-Pin SOT-669 T R Download PDF datasheet for BUK9Y40-55B C2,115.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 600V 39A 3-Pin TO-247 Tube Download PDF datasheet for IPW60R075CP.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 22A 8-Pin PQFN T R Download PDF datasheet for IRFH5304TRPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 90A 3-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for IPD038N06N3 G.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 240V 0.375A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for BSP89,115.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 900V 6.9A 3-Pin TO-247 Tube Download PDF datasheet for IPW90R800C3.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 100V 12A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRF9530.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 100V 38A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Download PDF datasheet for IRF5210SPBF.pdf |