| Part Number | IPA80R1K4CE |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 253190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 800V 2.8A 3-Pin TO-220FP Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPA80R1K4CE |
| Datasheet download |
| Part Number | IPA80R1K4CE |
|---|---|
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Drain Source Voltage | 800 V |
| Channel Type | N |
| RDS-on | 1.4@10V Ohm |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Typical Turn-Off Delay Time | 72 ns |
| Typical Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Typical Rise Time | 15 ns |
| Supplier Package | TO-220FP |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Product Dimensions | 10.65(Max) x 4.9(Max) x 16.15(Max) |
| Maximum Continuous Drain Current | 2.8 A |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Fall Time | 22 ns |
| Package | 3TO-220 FP |
| Replacement Part Number | PART-IPA80R1K4CE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 60V 0.2A 6-Pin SMT T R Download PDF datasheet for SM6K2T110.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 20A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for IPG20N04S4-12.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 250V 93A 3-Pin(3+Tab) TO-247AC Tube Download PDF datasheet for IRFP4768PBF.pdf |
|
ON Semiconductor | TRENCH 6 30V NCH MOSFET - |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 20V 3.7A 8-Pin Chip FET T R Download PDF datasheet for SI5913DC-T1-GE3.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 100V 23A 4-Pin SOT-669 T R Download PDF datasheet for BUK9Y53-100B C211.pdf |
|
Texas Instruments | Trans MOSFET N-CH 30V 100A 8-Pin SON EP T R Download PDF datasheet for CSD17312Q5.pdf |
|
Diodes Incorporated | Trans MOSFET N-CH 20V 1A 3-Pin SOT-323 T R Download PDF datasheet for DMG1012UW-7.pdf |
|
Infineon | SP001566462_TRENCH MOSFET_TR_RO - |
|
Ampleon | RF Components - |