| Part Number | IPB60R280P6 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 379250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 650V 13.8A 3-Pin TO-263 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPB60R280P6 |
| Datasheet download |
| Part Number | IPB60R280P6 |
|---|---|
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Channel Mode | Enhancement |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Dimensions | 10.31 x 9.45 x 4.57 mm |
| Channel Type | N |
| Pin Count | 3 |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Typical Rise Time | 6 ns |
| Screening Level | Automotive |
| Maximum Continuous Drain Current | 13.8 A |
| RDS-on | 280@10V MOhm |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Typical Fall Time | 6 ns |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Drain Source Voltage | 650 V |
| Typical Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 36 ns |
| Supplier Package | TO-263 |
| Maximum Gate Source Voltage | 20 V |
| Package | 3TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-IPB60R280P6 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |