| Part Number | IPB65R660CFD |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 667900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 700V 6A 3-Pin TO-263 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPB65R660CFD |
| Datasheet download |
| Part Number | IPB65R660CFD |
|---|---|
| Maximum Drain Source Voltage | 700 V |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Typical Turn-On Delay Time | 9 ns |
| Maximum Gate Source Voltage | 20 V |
| Typical Fall Time | 10 ns |
| Channel Type | N |
| Supplier Package | TO-263 |
| RDS-on | 660@10V mOhm |
| Maximum Continuous Drain Current | 6 A |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Channel Mode | Enhancement |
| Product Dimensions | 10.31(Max) x 9.45(Max) x 4.57(Max) |
| Pin Count | 3 |
| Typical Rise Time | 8 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 40 ns |
| Package | 3TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-IPB65R660CFD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 450V 0.6A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Tube Download PDF datasheet for STN3N45K3.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 60V 0.263A 6-Pin SC-74 T R Download PDF datasheet for SZNUD3160DMT1G.pdf |
|
Toshiba | TOSSSM3J338R,LF(T SMALL LOW ON RESISTANC Download PDF datasheet for SSM3J338RLF(T.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 500V 10A 3-Pin TO-220 Tube Download PDF datasheet for IPP50R350CP.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 295A 3-Pin D2PAK T R Download PDF datasheet for IRFS7530TRLPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 120A 3-Pin TO-263 T R Download PDF datasheet for IPB027N10N5ATMA1.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 650V 77.5A 3-Pin TO-247 Tube Download PDF datasheet for IPW60R041C6.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 55V 94A 3-PIN(2+TAB) D - |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 200V 5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for FDD7N20TM.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 30V 5A 6-Pin CPH T R Download PDF datasheet for CPH6341-TL-E.pdf |