| Part Number | IPD100N06S4-03 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 309660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MOSFET N-Ch 60V 100A DPAK-2 OptiMOS-T2 |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPD100N06S4-03 |
| Datasheet download |
| Part Number | IPD100N06S4-03 |
|---|---|
| Family | IPD100N06S4 |
| Green | Yes |
| Rad Hard | No |
| Typical Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Typical Rise Time | 70 ns |
| Maximum Drain Source Voltage | 60 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Channel Mode | Enhancement |
| Typical Turn-Off Delay Time | 40 ns |
| Typical Fall Time | 5 ns |
| Channel Type | N |
| Maximum Continuous Drain Current | 100 A |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Screening Level | Automotive |
| Lead Free | Yes |
| RDS-on | 3.5@10V MOhm |
| Package | 3TO-252 |
| Replacement Part Number | PART-IPD100N06S4-03 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 12A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC100N03MSG.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 55V 89A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for IRL3705NSTRLPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 200V 18A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for IRFS4020TRLPBF.pdf |
|
Leshan Radio | Trans MOSFET N-CH 60V 0.32A 6-Pin SOT-363 T R Download PDF datasheet for L2N7002KDW1T1G.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 100V 3.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for PHT4NQ10T,135.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 95A 3-Pin TO-220AB Tube Download PDF datasheet for IRFB7545PBF.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N P-CH 40V 6.8A 6.6A 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for SI4554DY-T1-GE3.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N P-CH 20V 3.7A 3.1A 6-Pin MicroFET T R Download PDF datasheet for FDMA1032CZ.pdf |
|
Infineon | OptiMOS-5 Power Transistor, 80V5.2mOhm, 3-pin+tab TO-220 Download PDF datasheet for IPP052N08N5=FS1.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 43A 3-Pin(2+Tab) DPAK Download PDF datasheet for IRFR3806PBF.pdf |