| Part Number | IPD50P04P413ATMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 430980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET P-CH 40V 50A 3-Pin TO-252 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPD50P04P413ATMA1 |
| Datasheet download |
| Part Number | IPD50P04P413ATMA1 |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Drain Source Voltage | 40 V |
| Typical Fall Time | 28 ns |
| Typical Turn-On Delay Time | 17 ns |
| Supplier Package | TO-252 |
| Rad Hard | No |
| Channel Type | P |
| Typical Turn-Off Delay Time | 22 ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| RDS-on | 12.6@10V mOhm |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Screening Level | Automotive |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Typical Rise Time | 10 ns |
| Maximum Continuous Drain Current | 50 A |
| Product Dimensions | 6.5 x 6.22 x 2.3 |
| Channel Mode | Enhancement |
| Package | 3TO-252 |
| Replacement Part Number | PART-IPD50P04P413ATMA1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 60V 2A 4-Pin(3+Tab) MPT T R Download PDF datasheet for RJP020N06T100.pdf |
|
Infineon | MOSFET, 55V, 61A, 14 MOHM, 61 NC QG, LOGIC LEVEL, D-PAK Download PDF datasheet for IRLR3915TRPBF.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 40V 27A 5-Pin DFN T R Download PDF datasheet for NVMFS5C450NLT1G.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 200V 24A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRFB23N20DPBF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 600V 1A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for FQD1N60CTM.pdf |
|
Diodes Incorporated | Trans MOSFET P-CH 30V 4.3A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DMP3056L-7.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 650V 10.6A 3-Pin TO-220FP Tube Download PDF datasheet for IPA60R380C6.pdf |
|
Infineon | High Power RF LDMOS FET, 320 W, 28 V, 2110 \u2013 2200 MHz Download PDF datasheet for PXAC213308FV P1.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 8V 12A 6-Pin PowerPAK SC-70 T R Download PDF datasheet for SIA414DJ-T1-GE3.pdf |
|
Infineon | SP001550650PLANAR MOSFET - D2PAK - |