| Part Number | IPP60R099C7XKSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 840070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MOS Power Transistors HV (>= 200V) |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPP60R099C7XKSA1 |
| Datasheet download |
| Part Number | IPP60R099C7XKSA1 |
|---|---|
| Typical Rise Time | 8 ns |
| Typical Fall Time | 4.5 ns |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Drain Source Voltage | 650 V |
| RDS-on | 99@10V MOhm |
| Channel Type | N |
| Typical Turn-On Delay Time | 11.8 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Lead Free | Yes |
| Maximum Gate Source Voltage | 20 V |
| Typical Turn-Off Delay Time | 54 ns |
| Green | Yes |
| Family | IPP60R099C |
| Maximum Continuous Drain Current | 22 A |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Packaging | Tube |
| Package | 3TO-220 |
| Replacement Part Number | PART-IPP60R099C7XKSA1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 200V 6.5A 3-Pin(2+Tab) SMD-220 Download PDF datasheet for IRF9630SPBF.pdf |
|
Diodes Incorporated | Trans MOSFET N-CH 60V 0.21A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for 2N7002-7-F.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 100V 5.6A 3-Pin(2+Tab) DPAK Download PDF datasheet for IRFR9120PBF.pdf |
|
NXP | Trans JFET P-CH 30V 20mA 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for PMBFJ177,215.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 100V 5.6A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for IRFR9120TRPBF.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 60V 0.35A 6-Pin SOT-666 T R Download PDF datasheet for 2N7002PV,115.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 30V 100A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T R Download PDF datasheet for PSMN2R0-30YLE,115.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 12A 16A 8-Pin MLP EP T R Download PDF datasheet for FDMS9600S.pdf |
|
Renesas Electronics | Trans MOSFET P-CH 60V 36A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T R Download PDF datasheet for NP36P06SLG-E1-AY.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 4.9A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF7303TRPBF-EL.pdf |