| Part Number | IPP60R125P6XKSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 756420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 650V 30A 3-Pin TO-220 Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPP60R125P6XKSA1 |
| Datasheet download |
| Part Number | IPP60R125P6XKSA1 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Rad Hard | No |
| RDS-on | 0.125@10V Ohm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Gate Source Voltage | 30 V |
| Maximum Drain Source Voltage | 650 V |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Typical Fall Time | 5 ns |
| Typical Rise Time | 9 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Typical Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Supplier Package | TO-220 |
| Maximum Continuous Drain Current | 30 A |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Product Dimensions | 10.36(Max) x 4.57(Max) x 9.45(Max) |
| Typical Turn-Off Delay Time | 44 ns |
| Channel Type | N |
| Package | 3TO-220 |
| Replacement Part Number | PART-IPP60R125P6XKSA1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 900V 8A 3-Pin(3+Tab) TO-220F T R Download PDF datasheet for FQPF9N90CT.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 500V 22A 3-Pin(3+Tab) TO-3P(N) Rail Download PDF datasheet for FDA20N50F.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 1.8A 4-Pin SOT-223 T R Download PDF datasheet for BSP295H6327XTSA1.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 25V 19A 39A 10-Pin TISON8-4 T R Download PDF datasheet for BSG0810NDIATMA1.pdf |
|
ON Semiconductor | ONSNTMFS6B14NT3G Download PDF datasheet for NTMFS6B14NT3G.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 80V 9.3A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF7493TRPBF.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 55V 5.5A 4-Pin SC-73 T R Download PDF datasheet for BUK98150-55 CUF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 24A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC027N04LS G.pdf |
|
NXP | Trans JFET N-CH 25V 10mA 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for BFR30,215.pdf |
|
Vishay | MOS DIES - |