| Part Number | IPU60R1K5CE |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 613690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SP001276062_CONSUMER_TU |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPU60R1K5CE |
| Datasheet download |
| Part Number | IPU60R1K5CE |
|---|---|
| Family | IPU60R1K5CE |
| Lead Free | Yes |
| Maximum Drain Source Voltage | 650 V |
| Rad Hard | No |
| Typical Rise Time | 7 ns |
| Maximum Gate Source Voltage | 20 V |
| Channel Mode | Enhancement |
| Typical Turn-Off Delay Time | 40 ns |
| Channel Type | N |
| Green | Yes |
| Typical Fall Time | 20 ns |
| Mounting | Through Hole |
| RDS-on | 1.5@10V Ohm |
| Maximum Continuous Drain Current | 3.1 A |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Packaging | Tube |
| Typical Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Package | 3TO-251 |
| Replacement Part Number | PART-IPU60R1K5CE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | PULFET3566NL - |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 45V 1.6A 3-Pin TUMT T R Download PDF datasheet for RTF016N05TL.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 200V 5A 3-Pin(3+Tab) IPAK Download PDF datasheet for IRFU220NPBF.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 100V 14.9A 8-Pin PowerPAK SO T R Download PDF datasheet for Si7178DP-T1-GE3.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 60V 6A 6-Pin CPH T R Download PDF datasheet for CPH6442-TL-W.pdf |
|
Diodes Incorporated | Trans MOSFET N-CH 20V 6.9A 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for DMN2020LSN-7.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 30V 13.5A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for Si4483ADY-T1-GE3.pdf |
|
Ampleon | Trans MOSFET N-CH 65V 16-Pin SOT-1211 T R Download PDF datasheet for BLM8G0710S-30PBY.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 50V 0.2A 3-Pin UMT T R Download PDF datasheet for RUU002N05T106.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 700V 10.6A 3-Pin TO-220FP Tube Download PDF datasheet for IPA65R380C6.pdf |