| Part Number | IPW65R041CFD |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 310930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 700V 68.5A 3-Pin TO-247 Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPW65R041CFD |
| Datasheet download |
| Part Number | IPW65R041CFD |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Typical Turn-Off Delay Time | 127 ns |
| RDS-on | 41@10V mOhm |
| Typical Turn-On Delay Time | 34 ns |
| Product Dimensions | 16.13(Max) x 5.21(Max) x 21.1(Max) |
| Typical Fall Time | 8 ns |
| Rad Hard | No |
| Maximum Continuous Drain Current | 68.5 A |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Drain Source Voltage | 700 V |
| Supplier Package | TO-247 |
| Channel Type | N |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Typical Rise Time | 28 ns |
| Maximum Gate Source Voltage | 20 V |
| Package | 3TO-247 |
| Replacement Part Number | PART-IPW65R041CFD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 20V 4A 6-Pin SuperSOT T R Download PDF datasheet for FDC642P_F085.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 270A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for IRLS3036TRLPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 1.4A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for BSS316N H6327.pdf |
|
Diodes Incorporated | Trans MOSFET P-CH 20V 0.46A 3-Pin SOT-523 T R Download PDF datasheet for DMG1013T-7.pdf |
|
Toshiba | Trans MOSFET N-CH 80V 22A 8-Pin TSON Download PDF datasheet for TPN30008NH,LQ(S.pdf |
|
Vishay | DCMKP 2.1 11.0MF N - |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 20V 5A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for Si2312CDS-T1-GE3.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 30V 19.7A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for Si4459ADY-T1-GE3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 120V 180A 7-Pin TO-263 T R Download PDF datasheet for IPB036N12N3 G.pdf |
|
Texas Instruments | Trans MOSFET P-CH 12V 2.2A 4-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for CSD23202W10.pdf |