| Part Number | IRF1324STRL-7PP |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 263580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 24V 429A 7-Pin(6+Tab) D2PAK T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IRF1324STRL-7PP |
| Datasheet download |
| Part Number | IRF1324STRL-7PP |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| RDS-on | 1@10V mOhm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Product Dimensions | 10.5 x 10.05 x 4.55 mm |
| Typical Rise Time | 240 ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Continuous Drain Current | 429 A |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Channel Mode | Enhancement |
| Pin Count | 7 |
| Typical Fall Time | 93 ns |
| Channel Type | N |
| Typical Turn-On Delay Time | 19 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 86 ns |
| Maximum Drain Source Voltage | 24 V |
| Supplier Package | D2PAK |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Package | 7D2PAK |
| Replacement Part Number | PART-IRF1324STRL-7PP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | MOSFET N-CH 60V 53A LFPAK Download PDF datasheet for BUK9Y15-60E C4X.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 20V 1.5A 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for BSL214N H6327.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 60V 3A 3-Pin TSMT T R Download PDF datasheet for RSR030N06TL.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 25V 0.9mOHM 100A 8-pin TDSON - |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 150V 9A 7-Pin WDSON-2 T R Download PDF datasheet for BSB165N15NZ3G.pdf |
|
Infineon | SP001552856,MOSFETS Download PDF datasheet for IRLR8721TRPBF-1.pdf |
|
Diodes Incorporated | Trans MOSFET P-CH 12V 3.8A 6-Pin UDFN2020 T R Download PDF datasheet for DMP1046UFDB-13.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 55V 2.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for AUIRLL014NTR.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 99A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for IRLR3636TRPBF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans JFET P-CH 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MMBFJ175.pdf |