| Part Number | IRF135S203 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 233710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MOSFET, 135V, 129A, 8.4 MOHM, 180 NC QG, D2-PAK |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IRF135S203 |
| Datasheet download |
| Part Number | IRF135S203 |
|---|---|
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Fall Time | 81 ns |
| Screening Level | Industrial |
| Family | IRF135S203 |
| Maximum Drain Source Voltage | 135 V |
| RDS-on | 6.7@10V MOhm |
| Channel Type | N |
| Typical Turn-On Delay Time | 18 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Lead Free | Yes |
| Maximum Continuous Drain Current | 129 A |
| Typical Turn-Off Delay Time | 114 ns |
| Typical Rise Time | 73 ns |
| Packaging | Tape and Reel |
| Package | 3D2PAK |
| Replacement Part Number | PART-IRF135S203 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 60V 0.3A 3-Pin SST T R Download PDF datasheet for RK7002AT116.pdf |
|
Toshiba | TOSTPCP8105,LF(CM TRANSISTOR,MOSFET,P-CH Download PDF datasheet for TPCP8105,LF(CM.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 250V 16A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for FQD16N25CTM.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 100V 6A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube Download PDF datasheet for FDP3682.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 17.1A 8-Pin SO-FL T R Download PDF datasheet for NTMFS4937NT1G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 20V 7A 6-Pin MicroFET T R Download PDF datasheet for FDME410NZT.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 2.2A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Download PDF datasheet for IRFL4310PBF.pdf |
|
ROHM | MOSFETS SMD - |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 500V \u00b15A 3-Pin TO-220FM Bulk Download PDF datasheet for ZDX050N50.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 200V 40A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube Download PDF datasheet for STF40NF20.pdf |