| Part Number | IRF6710S2TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 828830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 25V 12A 6-Pin Direct-FET S1 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IRF6710S2TRPBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IRF6710S2TRPBF |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Typical Turn-Off Delay Time | 5.2 ns |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Pin Count | 6 |
| Product Dimensions | 3.95 x 3.95 x 0.49 mm |
| Supplier Package | Direct-FET S1 |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Continuous Drain Current | 12 A |
| Typical Turn-On Delay Time | 7.9 ns |
| Typical Rise Time | 20 ns |
| Typical Fall Time | 6 ns |
| Maximum Drain Source Voltage | 25 V |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Channel Mode | Enhancement |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Channel Type | N |
| RDS-on | 5.9@10V mOhm |
| Package | 6Direct-FET S1 |
| Replacement Part Number | PART-IRF6710S2TRPBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Trans MOSFET P-CH 12V 3.2A 3-Pin DFN T R Download PDF datasheet for PMXB65UPEZ.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 80V 67A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T R Download PDF datasheet for PSMN011-80YS,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 100V 1A 3-Pin CPH T R Download PDF datasheet for CPH3462-TL-W.pdf |
|
Infineon | SP000680634_N-KANAL POWER MOS_TR_RO - |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 650V 17.5A 3-Pin TO-220 Tube Download PDF datasheet for IPP65R190CFDXKSA1.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 200V 15A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for STP19NF20.pdf |
|
Infineon | MOS WAFER, N-MOS - |
|
NXP | Trans MOSFET P-CH 50V 0.15A 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for BSS84AKW DG B2R.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 30V 70A 3-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for IPD068P03L3G.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 75V 120A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRFB3307ZPBF.pdf |