| Part Number | IRF730PBF |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 119280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 400V 5.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IRF730PBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IRF730PBF |
|---|---|
| Product Dimensions | 10.41 x 4.7 x 9.01 mm |
| Supplier Package | TO-220AB |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Drain Source Voltage | 400 V |
| Typical Turn-Off Delay Time | 38 ns |
| Max Processing Temp | 300 |
| Typical Rise Time | 15 ns |
| Maximum Continuous Drain Current | 5.5 A |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Channel Mode | Enhancement |
| Channel Type | N |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Typical Fall Time | 14 ns |
| RDS-on | 1000@10V mOhm |
| Typical Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Pin Count | 3 |
| Mounting | Through Hole |
| Package | 3TO-220AB |
| Replacement Part Number | PART-IRF730PBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 150V 43A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T R Download PDF datasheet for PSMN059-150Y,115.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH -30V -2.6A 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for SI3993CDV-T1-GE3.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 60V 0.3A 3-Pin SMT T R Download PDF datasheet for RHK003N06T146.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 40V 27A 5-Pin DFN T R Download PDF datasheet for NVMFS5C450NLT1G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 150V 4.3A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for FQD5N15TM.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 80V 11A 8-Pin TDSON Download PDF datasheet for BSC123N08NS3G.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 20V 12.4A 8-Pin PowerPAK ChipFET T R Download PDF datasheet for SI5442DU-T1-GE3.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 30V 0.87A 3-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for PMF370XN,115.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 9.7A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRF520NPBF.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 500V 20A 3-Pin(3+Tab) TO-247AC Download PDF datasheet for IRFP460LCPBF.pdf |