| Part Number | IRFBA1404PPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 824480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 40V 206A 3-Pin(3+Tab) TO-273AA |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IRFBA1404PPBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IRFBA1404PPBF |
|---|---|
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Typical Rise Time | 140 ns |
| Typical Turn-On Delay Time | 17 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 72 ns |
| Maximum Continuous Drain Current | 206 A |
| Operating Temperature | -40 to 175 °C |
| Maximum Drain Source Voltage | 40 V |
| Typical Fall Time | 26 ns |
| Channel Type | N |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 300 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TO-273AA |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 11.1 x 4.8 x 14.9 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Channel Mode | Enhancement |
| RDS-on | 3.7@10V mOhm |
| Pin Count | 3 |
| Package | 3TO-273AA |
| Replacement Part Number | PART-IRFBA1404PPBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 30V 2.5A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for CPH3355-TL-W.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 100V 15.7A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for FDD850N10L.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 60V 0.35A 6-Pin SOT-666 T R Download PDF datasheet for 2N7002PV,115.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 20V 3.7A 6-Pin MicroFET T R Download PDF datasheet for FDMA1023PZ.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 60V 3.2A 8-Pin PowerPAK SO T R Download PDF datasheet for SI7465DP-T1-GE3.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 20V 0.1A 3-Pin VMT T R Download PDF datasheet for RUM001L02T2CL.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 1.2KV 6A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube Download PDF datasheet for STW6N120K3.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 50V \u00b10.2A 6-Pin SOT-563 T R Download PDF datasheet for EM6K34T2CR.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 90A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC070N10NS3G.pdf |
|
Toshiba | Trans MOSFET N-CH 30V 0.1A 3-Pin SOT-323 Embossed T R Download PDF datasheet for SSM3K15FU(TE85L,F).pdf |