| Part Number | IRFH5053TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 203900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 100V 25A 8-Pin PQFN T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IRFH5053TRPBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IRFH5053TRPBF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 2 |
| Maximum Continuous Drain Current | 25 A |
| Typical Fall Time | 9.9 ns |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Typical Turn-On Delay Time | 8.6 ns |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Product Dimensions | 5 x 6 x 0.95 mm |
| Typical Turn-Off Delay Time | 18 ns |
| Maximum Drain Source Voltage | 100 V |
| Channel Mode | Enhancement |
| RDS-on | 72.5@10V mOhm |
| Channel Type | N |
| Supplier Package | PQFN |
| Typical Rise Time | 14.6 ns |
| Package | 8PQFN |
| Replacement Part Number | PART-IRFH5053TRPBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 13.3A 8-Pin Power 33 T R Download PDF datasheet for FDMC7692.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 600V 11A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail Download PDF datasheet for FCP11N60.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 100V 1A 3-Pin TSMT T R Download PDF datasheet for RSR010N10TL.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 950V 9A 3-Pin(3+Tab) IPAK Tube Download PDF datasheet for STU6N95K5.pdf |
|
Infineon | SP001069942_DIGITAL PWM - |
|
Texas Instruments | Trans MOSFET N-CH 25V 14A 8-Pin SON EP T R Download PDF datasheet for CSD16411Q3.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 60V 8A 12-Pin MLP EP T R Download PDF datasheet for FDMQ86530L.pdf |
|
Leshan Radio | Trans MOSFET N-CH 30V 0.56A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LNTR4003NLT1G.pdf |
|
Panasonic | RECHARGBLE BATTERY 1.5V - |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 20V 3.2A 6-Pin Micro T R Download PDF datasheet for IRLMS1902TRPBF.pdf |