| Part Number | IRFR9120PBF |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 587880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET P-CH 100V 5.6A 3-Pin(2+Tab) DPAK |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IRFR9120PBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IRFR9120PBF |
|---|---|
| Channel Mode | Enhancement |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Drain Source Voltage | 100 V |
| Maximum Continuous Drain Current | 5.6 A |
| Product Dimensions | 6.73 x 6.22 x 2.39 mm |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Pin Count | 3 |
| Typical Turn-On Delay Time | 9.5 ns |
| Channel Type | P |
| RDS-on | 600@10V mOhm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Typical Fall Time | 25 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 21 ns |
| Supplier Package | DPAK |
| Typical Rise Time | 29 ns |
| Package | 3DPAK |
| Replacement Part Number | PART-IRFR9120PBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | Trans MOSFET P-CH 20V 0.15A 3-Pin VML T R Download PDF datasheet for RV1C002UNT2CL.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 40V 100A 3-Pin TO-220AB Download PDF datasheet for SQP100N04-3M6_GE3.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 60V 9.6A 8-Pin PowerPAK SO T R Download PDF datasheet for Si7370DP-T1-GE3.pdf |
|
Infineon | 650V and 700V CoolMOS\u2122 N-Channel Power MOSFET Download PDF datasheet for IPD70R360P7SAUMA1.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 20V 15.4A 8-Pin PowerPAK 1212 T R Download PDF datasheet for SIS407DN-T1-GE3.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 26A 8-Pin Power 56 T R Download PDF datasheet for FDMS7660AS.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 20V 6.5A 8-Pin Micro T R Download PDF datasheet for IRF7607TRPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 60V 8.83A 3-Pin(2+Tab) TO-252 Download PDF datasheet for SPD08P06PG.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 600V 0.12A 4-Pin SOT-223 T R Download PDF datasheet for BSP125 H6327.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 63A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for IRLR3110ZTRLPBF.pdf |