| Part Number | IRLZ24NSTRLPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 620620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 55V 18A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IRLZ24NSTRLPBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IRLZ24NSTRLPBF |
|---|---|
| Maximum Gate Source Voltage | ±16 V |
| RDS-on | 60@10V mOhm |
| Typical Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| Supplier Package | D2PAK |
| Channel Type | N |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Drain Source Voltage | 55 V |
| Typical Turn-On Delay Time | 7.1 ns |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Rise Time | 74 ns |
| Typical Fall Time | 29 ns |
| MSL Level | 1 |
| Channel Mode | Enhancement |
| Pin Count | 3 |
| Product Dimensions | 10.67 x 9.65 x 4.83 mm |
| Maximum Continuous Drain Current | 18 A |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Package | 3D2PAK |
| Replacement Part Number | PART-IRLZ24NSTRLPBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 13A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for FDD8880.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 800V 17A 3-Pin TO-220 Tube Download PDF datasheet for SPP17N80C3.pdf |
|
Infineon | LDMOS FET, High Power RF, 10W, 28V, 0.90-2.70GHz, PG-SON-10 Pkg, T R 1k Download PDF datasheet for PTFC270101MV1R1KXUMA1.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 600V 2.2A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for NDD02N60ZT4G.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 600V 25A 3-Pin TO-262 Tube Download PDF datasheet for IPI60R125CP.pdf |
|
NXP | Trans JFET N-CH 20V 30mA 3-Pin TO-236AB T R Download PDF datasheet for BF510,215.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 60V 12A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for FQD17P06TM.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 12V 10A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF7910TRPbF.pdf |
|
Vishay | DCMKP 2.0 2.7MF 2 - |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 25V 32A 7-Pin Direct-FET MX T R 4.8k Download PDF datasheet for IRF6894MTRPBF.pdf |