| Part Number | NTMS4920NR2G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 594410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 30V 17A 8-Pin SOIC T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NTMS4920NR2G |
| Datasheet download |
| Part Number | NTMS4920NR2G |
|---|---|
| RDS-on | 4.3@10V mOhm |
| Typical Rise Time | 4.7 ns |
| Typical Turn-On Delay Time | 15.3 ns |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Typical Fall Time | 42.2 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Continuous Drain Current | 17 A |
| Maximum Drain Source Voltage | 30 V |
| Typical Turn-Off Delay Time | 68.6 ns |
| Channel Type | N |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | SOIC |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-NTMS4920NR2G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 150V 5.1A 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for IRF7815TRPBF.pdf |
|
Microchip | Trans MOSFET N-CH 350V 0.23A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 Download PDF datasheet for DN3535N8-G.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 30V 5.1A 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for PMV45EN2R.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 79A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRF1018EPBF.pdf |
|
Infineon | LDMOS FET, High Power RF, 5W, 28V, 0.90-2.70GHz, PG-SON-10 Pkg, T R 1k Download PDF datasheet for PTFC270051MV2R1KXUMA1.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 500V 21A 3-Pin TO-247 Tube Download PDF datasheet for SPW21N50C3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 14A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF8714TRPBF-1.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 30V 1.5A 3-Pin TUMT T R Download PDF datasheet for RTF015N03TL.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N P-CH 25V 0.22A 0.14A 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for FDG6320C.pdf |
|
Microchip | MOSFET, P-Channel, 84uOhm, 6-lead SC-70 Pkg Download PDF datasheet for MIC94052YC6-TR.pdf |