| Part Number | NTR3C21NZT1G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 758600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 20V 3.6A 3-Pin SOT-323 T R |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NTR3C21NZT1G |
| Datasheet download |
| Part Number | NTR3C21NZT1G |
|---|---|
| Typical Rise Time | 14 ns |
| RDS-on | [email protected] MOhm |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Gate Source Voltage | ±8 V |
| Supplier Package | SOT-323 |
| Typical Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Turn-Off Delay Time | 420 ns |
| Typical Fall Time | 4670 ns |
| Channel Type | N |
| Pin Count | 3 |
| Lead Finish | Pure Tin |
| Maximum Drain Source Voltage | 20 V |
| Package Dimensions | 2.9 x 1.3 x 0.94 mm |
| Maximum Continuous Drain Current | 3.6 A |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-NTR3C21NZT1G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 20A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for IPG20N04S4-12.pdf |
|
Infineon | MOSFET, DUAL N P-CHANNEL, 30V, 2.4A, MICRO 8 Download PDF datasheet for IRF7509TRPBF.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 100V 49A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T R Download PDF datasheet for BUK7Y22-100EX.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 20V 8.9A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF8915TRPBF.pdf |
|
Vishay | VIS5191-45393-06-00 KMKP 750-47 IBR - |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 30V 70A 4-Pin LFPAK-33 T R Download PDF datasheet for PSMN4R2-30MLDX.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 150V 13A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for IRF6215STRLPBF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 60V 2.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for NDT2955.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 6.6A 8-Pin Chip FET T R Download PDF datasheet for NTHS4166NT1G.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 40V 46A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T R Download PDF datasheet for PSMN014-40YS,115.pdf |