| Part Number | R6047ENZ1C9 |
|---|---|
| Manufacturer | ROHM |
| Quantity in stock | 273060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 600V \u00b147A 3-Pin TO-247 Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | R6047ENZ1C9 |
| Datasheet download |
| Part Number | R6047ENZ1C9 |
|---|---|
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Max Processing Temp | 265 |
| Channel Type | N |
| Supplier Package | TO-247 |
| Lead Finish | Tin |
| Typical Turn-On Delay Time | 50 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 260 ns |
| Pin Count | 3 |
| Product Dimensions | 15.9 x 5.03 x 20.95 |
| Mounting | Through Hole |
| RDS-on | 0.072@10V Ohm |
| Maximum Drain Source Voltage | 600 V |
| Maximum Continuous Drain Current | ±47 A |
| Typical Fall Time | 100 ns |
| Rad Hard | No |
| Typical Rise Time | 100 ns |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Package | 3TO-247 |
| Replacement Part Number | PART-R6047ENZ1C9 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 60V 26A 8-Pin SOT-1205 T R Download PDF datasheet for BUK9K17-60E C4X.pdf |
|
Toshiba | Trans MOSFET N-CH 30V 38A 8-Pin SOP Embossed T R Download PDF datasheet for TPCA8058-H,LQ.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 30V 20A 8-Pin PowerPAK 1212 T R Download PDF datasheet for SISA14DN-T1-GE3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 20V 1.5A 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for BSL214N H6327.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 900V 3A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for STP3NK90Z.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 20A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for IPG20N10S4L-22.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 208A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube Download PDF datasheet for IRFB7440PBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 31A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC016N04LS G.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 20V 3.9A 3-Pin TO-236 T R Download PDF datasheet for SI2312BDS-T1-GE3.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 20V 0.76A 3-Pin SOT-416 T R Download PDF datasheet for NTA4151PT1G.pdf |