| Part Number | SPP08P06PH |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 199560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET P-CH 60V 8.8A 3-Pin(3+Tab) TO-220 |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SPP08P06PH |
| Datasheet download |
| Part Number | SPP08P06PH |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 10.5 x 4.7 x 9.68 mm |
| Channel Type | P |
| Typical Rise Time | 46 ns |
| RDS-on | 300@10V mOhm |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Maximum Gate Source Voltage | ±20 V |
| Maximum Continuous Drain Current | 8.8 A |
| Maximum Drain Source Voltage | 60 V |
| Pin Count | 3 |
| Channel Mode | Enhancement |
| Supplier Package | TO-220 |
| Typical Turn-On Delay Time | 16 ns |
| Typical Fall Time | 14 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time | 48 ns |
| Package | 3TO-220 |
| Replacement Part Number | PART-SPP08P06PH |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Trans MOSFET N-CH 20V 0.45A 6-Pin SOT-963 T R Download PDF datasheet for DMN2990UDJ-7.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 60V 50A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for STP55NF06.pdf |
|
Ampleon | Trans MOSFET N-CH 65V 3.1A 3-Pin CDFM T R Download PDF datasheet for BLF6G38-10G,118.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 12A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC110N06NS3G.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 3.2A 6-Pin Micro T R Download PDF datasheet for IRLMS1503TRPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 70A 3-Pin TO-220 Tube Download PDF datasheet for IPP70N10S3-12.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 27A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC019N04LSATMA1.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET P-CH 30V 4.9A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF7316TRPBF.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 30V 36A 8-Pin SO-FL T R Download PDF datasheet for NTMFS4982NFT1G.pdf |
|
Vishay | - - |