| Part Number | STF10N80K5 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Quantity in stock | 482190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 800V 9A 3-Pin TO-220 FP Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | STF10N80K5 |
| Datasheet download |
| Part Number | STF10N80K5 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | TO-220 FP |
| Rad Hard | No |
| RDS-on | 0.6@10V Ohm |
| Typical Turn-On Delay Time | 14.5 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Drain Source Voltage | 800 V |
| Typical Fall Time | 14 ns |
| Channel Type | N |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Typical Turn-Off Delay Time | 35 ns |
| Typical Rise Time | 11 ns |
| Maximum Gate Source Voltage | ±30 V |
| Maximum Continuous Drain Current | 9 A |
| Product Dimensions | 10.4(Max) x 4.6(Max) x 16.4(Max) |
| Package | 3TO-220 FP |
| Replacement Part Number | PART-STF10N80K5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | SP001276032_CONSUMER_TR Download PDF datasheet for IPD60R1K0CE.pdf |
|
Nexperia | Trans MOSFET N-CH 40V 100A 5-Pin(4+Tab) LFPAK T R Download PDF datasheet for PSMN2R6-40YS,115.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET P-CH 150V 3A 8-Pin PowerPAK SO T R Download PDF datasheet for SI7439DP-T1-GE3.pdf |
|
Vishay | MOS DIES - |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 2.4A 8-Pin Micro T R Download PDF datasheet for IRF7503TRPBF.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 24V 10A 8-Pin SOT-28FL T R Download PDF datasheet for ECH8697R-TL-W.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 60V 60A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for STD60NF06T4.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 60V 14A 8-Pin WDFN T R Download PDF datasheet for NVTFS5116PLTWG.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 40V 343A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRLB3034PBF.pdf |
|
Renesas Electronics | Trans MOSFET P-CH 20V 7A 8-Pin SOP Embossed T R Download PDF datasheet for HAT1023R-EL-E.pdf |