| Part Number | STF10N95K5 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Quantity in stock | 245190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 950V 8A 3-Pin TO-220FP Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | STF10N95K5 |
| Datasheet download |
| Part Number | STF10N95K5 |
|---|---|
| Typical Turn-Off Delay Time | 51 ns |
| Typical Turn-On Delay Time | 22 ns |
| Screening Level | Military |
| Product Dimensions | 10.4(Max) x 4.6(Max) x 9.3(Max) |
| Maximum Gate Source Voltage | ±30 V |
| Typical Fall Time | 15 ns |
| Channel Type | N |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Typical Rise Time | 14 ns |
| Maximum Continuous Drain Current | 8 A |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Rad Hard | No |
| RDS-on | 0.8@10V Ohm |
| Maximum Drain Source Voltage | 950 V |
| Channel Mode | Enhancement |
| Pin Count | 3 |
| Mounting | Through Hole |
| Supplier Package | TO-220FP |
| Package | 3TO-220FP |
| Replacement Part Number | PART-STF10N95K5 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 60V 11A 8-Pin TSDSON T R Download PDF datasheet for BSZ100N06LS3G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 800V 1A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for FQD1N80TM.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 55V 18A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Download PDF datasheet for IRLZ24NPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 100V 57A 3-Pin(3+Tab) TO-247AC Download PDF datasheet for IRFP3710PBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 15A 8-Pin PQFN T R Download PDF datasheet for IRFH5306TRPBF.pdf |
|
Vishay | - - |
|
ON Semiconductor | NFET SO8FL 30V 52A 5.8MOH - |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 30V 11.7A 8-Pin PowerPAK 1212 T R Download PDF datasheet for Si7114DN-T1-E3.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans JFET N-CH 3-Pin TO-92 Ammo Download PDF datasheet for J113_D74Z.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 60V 0.3A 3-Pin SST T R Download PDF datasheet for RK7002AT116.pdf |