| Part Number | STF11N50M2 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Quantity in stock | 134120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 550V 8A 3-Pin TO-220FP Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | STF11N50M2 |
| Datasheet download |
| Part Number | STF11N50M2 |
|---|---|
| Typical Fall Time | 28.5 ns |
| RDS-on | 0.53@10V Ohm |
| Maximum Gate Source Voltage | ±25 V |
| Channel Type | N |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Typical Rise Time | 9 ns |
| Maximum Continuous Drain Current | 8 A |
| Typical Turn-Off Delay Time | 8 ns |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TO-220FP |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Drain Source Voltage | 550 V |
| Channel Mode | Enhancement |
| Typical Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Product Dimensions | 10.4(Max) x 4.6(Max) x 16.4(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Package | 3TO-220FP |
| Replacement Part Number | PART-STF11N50M2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 150V 99A 3-Pin TO-262 Tube Download PDF datasheet for AUIRFSL4115.pdf |
|
Renesas Electronics | Trans MOSFET N-CH 30V 15A 45A T R - |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET N-CH 500V 11.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for FDP12N50NZ.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 80V 3.6A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF7380TRPBF.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 14A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for IRF8721TRPBF.pdf |
|
Vishay | Trans MOSFET N-CH 60V 11A 8-Pin PowerPAK SO T R Download PDF datasheet for Si7460DP-T1-E3.pdf |
|
Infineon | Trans MOSFET N-CH 30V 37A 8-Pin TDSON T R Download PDF datasheet for BSC011N03LS.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans MOSFET P-CH 30V 9.5A 8-Pin MLP EP T R Download PDF datasheet for FDMC6675BZ.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans MOSFET N-CH 100V 40A 8-Pin PowerFlat T R Download PDF datasheet for STL40N10F7.pdf |
|
ROHM | Trans MOSFET N-CH 30V 3A 4-Pin(3+Tab) MPT T R Download PDF datasheet for RHP030N03T100.pdf |