| Part Number | STW3N150 |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Quantity in stock | 864940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans MOSFET N-CH 1.5KV 2.5A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | Transistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | STW3N150 |
| Datasheet download |
| Part Number | STW3N150 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Through Hole |
| Supplier Package | TO-247 |
| Maximum Drain Source Voltage | 1500 V |
| Typical Rise Time | 47 ns |
| Operating Temperature | -50 to 150 °C |
| Typical Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Channel Mode | Enhancement |
| Maximum Gate Source Voltage | ±30 V |
| Channel Type | N |
| Pin Count | 3 |
| Lead Finish | Tin |
| Typical Fall Time | 61 ns |
| Product Dimensions | 15.75 x 5.15 x 20.15 mm |
| RDS-on | 9000@10V mOhm |
| Typical Turn-On Delay Time | 24 ns |
| Maximum Continuous Drain Current | 2.5 A |
| Package | 3TO-247 |
| Replacement Part Number | PART-STW3N150 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |