GCM188R71C105KA64J Murata Manufacturing
GCM188R71C105KA64J Images
Please contact us for more photos of GCM188R71C105KA64J
Part Number GCM188R71C105KA64J
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level GCM188R71C105KA64J
Datasheet download GCM188R71C105KA64J.pdf
Request Quotation for GCM188R71C105KA64J
GCM188R71C105KA64J Specifications
Part Number GCM188R71C105KA64J
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8
Tolerance 10 %
Case Style Ceramic Chip
Termination Style Wraparound
Capacitance Value 1 uF
Max Processing Temp 260
Dielectric X7R
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Construction Flat
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin Over Nickel
Voltage(DC) 16 V
Package/Case 0603
Case Size 0603
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm