| Part Number | GCM188R72A103MA37D |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 394090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MURGCM188R72A103MA37D AUTO GRADE CAP 060 |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GCM188R72A103MA37D |
| Datasheet download |
| Part Number | GCM188R72A103MA37D |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Mounting | Surface Mount |
| Packaging | Paper Tape and Reel |
| Case Size | 0603 |
| Lead Free | Yes |
| Package/Case | 0603 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Termination Style | Wraparound |
| Dielectric | X7R |
| Family | GCM |
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.8 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Product Weight | 0.0063 G |
| Replacement Part Number | PART-GCM188R72A103MA37D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.22uF 25VDC X7R 10% SMD 0805 Embossed T R Download PDF datasheet for CL21B224KAFNNNE.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08055C104K4T2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 2.2pF 100V C0G 0.25pF SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A2R2CAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7uF 10V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM105X5R475K10AT.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 25V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C104J3RACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1pF 50V C0G 0.1pF SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055A1R0BAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 10V X7R 10% SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for 0603ZC104KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.047uF 100V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR211C473KARTR1.pdf |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V X7R 10000pF \u00b15% Commercial Ti Sn Plated 7\"T R Download PDF datasheet for 06031C103JAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 10uF 25V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for C0805C106K3PACTU.pdf |