GRM216R71H272KA01D Murata Manufacturing
GRM216R71H272KA01D Images
Please contact us for more photos of GRM216R71H272KA01D
Part Number GRM216R71H272KA01D
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0027uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level GRM216R71H272KA01D
Datasheet download GRM216R71H272KA01D.pdf
Request Quotation for GRM216R71H272KA01D
GRM216R71H272KA01D Specifications
Part Number GRM216R71H272KA01D
Max Processing Temp 270
Package/Case 0805
Case Style Ceramic Chip
Case Size 0805
Voltage(DC) 50 V
Tolerance 10 %
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.0027 uF
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.6 mm
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 2 mm