| Part Number | MVAC400-12AFR |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 371660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AC DC Power Supply Single-OUT 12V 33.3A 400W |
| Category | Power Supplies |
| Family | AC to DC Power Supply |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MVAC400-12AFR |
| Datasheet download |
| Part Number | MVAC400-12AFR |
|---|---|
| Mounting | Chassis |
| Screening Level | Commercial |
| Input Frequency | 47 to 63 Hz |
| Maximum Current Rating | 5.5 A |
| Maximum Output Current | 33.3 A |
| Output Voltage | 12 V |
| Input Voltage | 90 to 264 |
| Maximum Output Power | 250 |
| Type | Switching |
| Rad Hard | No |
| Minimum Isolation Voltage | 3000 |
| Product Dimensions | 127 x 76.2 x 30 |
| Operating Temperature | -10 to 70 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Replacement Part Number | PART-MVAC400-12AFR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Artesyn Embedded Technologies | MP6-1W-4EE-4NN-03-607 AC-DC POWER SUPPLY - |
|
Dialog Semiconductor | Digital Green-Mode Synchronous Rectifier Controller - |
|
Artesyn Embedded Technologies | AC DC Power Supply Single-OUT 24V 12.5A 310W Download PDF datasheet for LCM300Q-T.pdf |
|
Artesyn Embedded Technologies | AC DC Power Supply Single-OUT 24V 27A 600W 22-Pin Download PDF datasheet for LCM600Q-T-N.pdf |
|
Artesyn Embedded Technologies | AC_DC Power Module, MP4-4NG0-4NN0-4NN0-4NN0-00-B Download PDF datasheet for 73-540-9521I.pdf |
|
Artesyn Embedded Technologies | MP6-3N-1Q-00 AC-DC POWER SUPPLY - |
|
Infineon | PWM-QR (quasi resonant) Flyback ICs - |
|
Dialog Semiconductor | AC DC Secondary-Side Controller for Adaptive Fast Charging and Quick Charge 2.0 - |
|
Dialog Semiconductor | AC-DC POWER SUPPLY - |
|
SL Power | AC DC Power Supply Single-OUT 12V 6.8A Case D Download PDF datasheet for HD12-6.8-A+G.pdf |