| Part Number | NKE1212SC |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 436050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Module DC-DC 1-OUT 12V 0.083A 1W 4-Pin SIP Tube |
| Category | Power Supplies |
| Family | DC to DC Power Supply |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NKE1212SC |
| Datasheet download |
| Part Number | NKE1212SC |
|---|---|
| Product Dimensions | 11.48 x 6 x 7.46 mm |
| Output Current | 0.083 A |
| Max Processing Temp | 300 |
| Mounting | Through Hole |
| Output Power | 1 W |
| Input Voltage | 12(TYP) V |
| Output Voltage | 12 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Pin Count | 4 |
| Switching Regulator | Yes |
| Supplier Package | SIP |
| Package | 4SIP |
| Replacement Part Number | PART-NKE1212SC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Ericsson | DC DC POWER MODULE - |
|
Ericsson | Module DC-DC 1-OUT 3.3V 15A 50W 8-Pin Quarter-Brick Tray Download PDF datasheet for PKM4510EPIPLA.pdf |
|
Murata Manufacturing | Module DC-DC 1-OUT 0.6V to 3.63V 3A 9.9W 12-Pin LGA T R Download PDF datasheet for OKL-T 3-W5N-C.pdf |
|
Artesyn Embedded Technologies | Module DC-DC 1-OUT 0.59V to 5.1V 3A 15W 6-Pin Download PDF datasheet for LDO03C-005W05-SJ.pdf |
|
Ericsson | Module DC-DC 1-OUT 12V 4.2A 50W 8-Pin Quarter-Brick Download PDF datasheet for PKM2513EPIHS.pdf |
|
GE Critical Power | Module DC-DC 1-OUT 12V 6A 8-Pin 1 8-Brick Tray Download PDF datasheet for EHHD006A0B41Z.pdf |
|
Texas Instruments | Module DC-DC 1-OUT 0.8V to 3.6V 10A 10-Pin DIP Module Tray Download PDF datasheet for PTH05060WAH.pdf |
|
Ericsson | ERCBMR466-8004 001C - |
|
BEL | Module DC-DC 1-OUT 0.7525V to 5.5V 10A 55W 6-Pin SMD T R Download PDF datasheet for YS12S10-0G.pdf |
|
Texas Instruments | Module DC-DC 1-OUT 0.8V to 6V 8A 40W 11-Pin TO-PMOD EP Rail Download PDF datasheet for LMZ12008TZ NOPB.pdf |