| Part Number | PTVS13VS1UR,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 394950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 400W 2-Pin SOD-123W T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS13VS1UR,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS13VS1UR,115 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Peak Pulse Current | 18.6 A |
| ESD Protection | No |
| Supplier Package | SOD-123W |
| Maximum Clamping Voltage | 21.5 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Product Dimensions | 2.8 x 1.9 mm |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 13 V |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Breakdown Voltage | 14.4 V |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| MSL Level | 1 |
| Package | 2SOD-123W |
| Replacement Part Number | PART-PTVS13VS1UR,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 85.5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T100CA-E3 52.pdf |
|
NIC Components | Diode TVS Single Bi-Dir 85.5V 600W 2-Pin Case 17-02 Box Download PDF datasheet for P6KE100CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ5.0A-E3 61.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 107W 2-Pin SOD-923 T R Download PDF datasheet for SZESD9X5.0ST5G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 33V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K33CA-M3 57.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 85V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ85CA-13-F.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 171V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T200CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ24A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ15A-E3 9AT.pdf |
|
NXP | ESD Suppressor ESD Protection Diode 15KV 5-Pin WLCSP Download PDF datasheet for PESD1USB3SZ.pdf |