| Part Number | PTVS15VP1UP,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 678430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 600W 2-Pin SOD-128 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS15VP1UP,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS15VP1UP,115 |
|---|---|
| Product Dimensions | 4 x 2.7 mm |
| Supplier Package | SOD-128 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Clamping Voltage | 24.4 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Pin Count | 2 |
| Configuration | Single |
| Test Current | 1 mA |
| ESD Protection | Yes |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Peak Pulse Current | 24.6 A |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 15 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Minimum Breakdown Voltage | 16.7 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 2SOD-128 |
| Replacement Part Number | PART-PTVS15VP1UP,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS40VS1UR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15CA-E3 5A.pdf |
|
Semtech | Diode TVS Quad Uni-Dir 3.3V 40W 6-Pin SC-89 T R Download PDF datasheet for uClamp3304A.TCT.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOD123 REG 0.5W AUT - |
|
ON Semiconductor | ZEN SOD323 REG 0.2W SPCL - |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 150V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ150A-13-F.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB18AT3G.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ30CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 600W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMA6J12A-TR.pdf |
|
Vishay | Surface Mount PAR\u00ae Transient Voltage Suppressors - |