| Part Number | PTVS28VS1UR,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 674390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 28V 400W 2-Pin SOD-123W T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS28VS1UR,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS28VS1UR,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | SOD-123W |
| Maximum Clamping Voltage | 45.4 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 8.8 A |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| Minimum Breakdown Voltage | 31.1 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Test Current | 1 mA |
| Product Dimensions | 2.8 x 1.9 mm |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 28 V |
| Configuration | Single |
| Package | 2SOD-123W |
| Replacement Part Number | PART-PTVS28VS1UR,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 171V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for P4SMA200A-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24CAHE3 57T.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 60V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ60CA-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 24V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ24A-E3 57T.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOT23 REG .225W SPCL - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T18A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 400W 2-Pin DO-220AA T R Download PDF datasheet for TPSMP18AHM3 84A.pdf |
|
Leshan Radio | TVS 600 WATT PEAK PULSE POWER VRWM 24V S - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for TPSMB18AHE3 52T.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 18V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ18CA-13-F.pdf |