| Part Number | PTVS58VS1UR,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 560490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 400W 2-Pin SOD-123W T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS58VS1UR,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS58VS1UR,115 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| Supplier Package | SOD-123W |
| Maximum Peak Pulse Current | 4.3 A |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 58 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| Test Current | 1 mA |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Product Dimensions | 2.8 x 1.9 mm |
| Pin Count | 2 |
| Configuration | Single |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Breakdown Voltage | 64.4 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Clamping Voltage | 93.6 V |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 2SOD-123W |
| Replacement Part Number | PART-PTVS58VS1UR,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 600W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMA6J33CA-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 90V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ90CA-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 17V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ17A-E3 9AT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ30A-E3 57T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 58.1V 1.5KW 2-Pin DO-201AE T R Download PDF datasheet for 1V5KE68CA.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Quad Uni-Dir 5.5V 0.3W 6-Pin TSOT-26 T R Download PDF datasheet for DRTR5V0U4TS-7.pdf |
|
Diodes Incorporated | ESD Suppressor Diode Arrays \u00b115KV 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for D1213A-02SOL-7.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 376V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE440CA-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 100V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ100A-E3 61.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ33CA.pdf |