| Part Number | PTVS8V0S1UR,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 378990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 8V 400W 2-Pin SOD-123W T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS8V0S1UR,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS8V0S1UR,115 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Peak Pulse Current | 29.4 A |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 8 V |
| Supplier Package | SOD-123W |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Reverse Leakage Current | 25 uA |
| Product Dimensions | 2.8 x 1.9 mm |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Clamping Voltage | 13.6 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Minimum Breakdown Voltage | 8.89 V |
| MSL Level | 1 |
| Package | 2SOD-123W |
| Replacement Part Number | PART-PTVS8V0S1UR,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 48V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ48CAA-TR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 58V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ58CA-13-F.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 23.1V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T27AY.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ20A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 171V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC200CA-E3 57T.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB18AT3G.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS18VP1UP,115.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 64V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ64CA.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 1.2KW 2-Pin SOD-963 T R - |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 47.8V 1.5KW 2-Pin Case 1.5KE T R Download PDF datasheet for 1.5KE56CA-E3 54.pdf |