NACE101M4V5X5.5TR13F NIC Components
NACE101M4V5X5.5TR13F Images
Please contact us for more photos of NACE101M4V5X5.5TR13F
Part Number NACE101M4V5X5.5TR13F
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 4V 20% (5 X 5.5mm) SMD 5.8 Ohm 61mA 2000 hr 85\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level NACE101M4V5X5.5TR13F
Datasheet download NACE101M4V5X5.5TR13F.pdf
Request Quotation for NACE101M4V5X5.5TR13F
NACE101M4V5X5.5TR13F Specifications
Max Processing Temp 250
Capacitance Value 100 uF
Ripple Current 61 mA
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 4 V
Lifetime 2000
Equivalent Series Resistance 5.8 Ohm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Construction Cylindrical
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Product Dimensions 5.5 mm
Leakage Current 4@2Min uA
Package/Case 5 X 5.5(Max)
Product Diameter 5 mm