NMC0402NPO101F50TRPF NIC Components
NMC0402NPO101F50TRPF Images
Please contact us for more photos of NMC0402NPO101F50TRPF
Part Number NMC0402NPO101F50TRPF
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 50V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level NMC0402NPO101F50TRPF
Datasheet download NMC0402NPO101F50TRPF.pdf
Request Quotation for NMC0402NPO101F50TRPF
NMC0402NPO101F50TRPF Specifications
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0402
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Capacitance Value 100 pF
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.6 mm
Dielectric C0G
Lead Finish Matte Tin
Max Processing Temp 260
Case Style Ceramic Chip
Tolerance 1 %
Construction Flat
Voltage(DC) 50 V
Package/Case 0402
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.6(Max) mm
Product Length 1 mm