| Part Number | NMC0402NPO271F50TRPF |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 673070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 270pF 50V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C Punched Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NMC0402NPO271F50TRPF |
| Datasheet download |
| Part Number | NMC0402NPO271F50TRPF |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Size | 0402 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Tolerance | 1 % |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Construction | Flat |
| Capacitance Value | 270 pF |
| Termination Style | Wraparound |
| Supplier Package | 0402 |
| Package/Case | 0402 |
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.6(Max) |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.6(Max) mm |
| Product Length | 1 mm |
| Replacement Part Number | PART-NMC0402NPO271F50TRPF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 6.8pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035A6R8JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0068uF 25V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04023C682KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.7pF 25V 0\u00b130ppm C 0.05pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023J0R7ABSTR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 100V X7R 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR301C224JAR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 390pF 25V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04023C391KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08051C224KAT2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 35V X5R 20% SMD 1210 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GMK325BJ106MN-T.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 22uF 6.3V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for JMK325B7226KMHPR.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C103K5RACAUTO.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 100pF 1000V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C0805X101KDRAC7800.pdf |