NMC0402X5R334K16TRPF NIC Components
NMC0402X5R334K16TRPF Images
Please contact us for more photos of NMC0402X5R334K16TRPF
Part Number NMC0402X5R334K16TRPF
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.33uF 16V X5R 10% SMD 0402 85\u00b0C Punched Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level NMC0402X5R334K16TRPF
Datasheet download NMC0402X5R334K16TRPF.pdf
Request Quotation for NMC0402X5R334K16TRPF
NMC0402X5R334K16TRPF Specifications
Pin Count 2
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Case Size 0402
Voltage(DC) 16 V
Mounting Surface Mount
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.6 mm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Dielectric X5R
Moisture Sensitivity Level 1
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 85 °C
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Supplier Package 0402
Package/Case 0402
Capacitance Value 0.33 uF
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.6(Max) mm
Product Length 1 mm