NRC01F2002TRF NIC Components
NRC01F2002TRF Images
Please contact us for more photos of NRC01F2002TRF
Part Number NRC01F2002TRF
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 01005 20K Ohm 1% 1 32W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level NRC01F2002TRF
Datasheet download NRC01F2002TRF.pdf
Request Quotation for NRC01F2002TRF
NRC01F2002TRF Specifications
Part Number NRC01F2002TRF
Pin Count 2
Resistance Value 20 kOhm
Package Dimensions 0.4 x 0.2 x 0.13 mm
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Tolerance 1 %
Supplier Package 01005
Power Rating 1/32 W
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Case Size 01005
Type Thick Film
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Moisture Sensitivity Level 1
Product Depth 0.2 mm
Product Height 0.13 mm
Product Length 0.4 mm