NRC100J510TRF NIC Components
NRC100J510TRF Images
Please contact us for more photos of NRC100J510TRF
Part Number NRC100J510TRF
Manufacturer NIC Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2512 51 Ohm 5% 1W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Plastic T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level NRC100J510TRF
Datasheet download NRC100J510TRF.pdf
Request Quotation for NRC100J510TRF
NRC100J510TRF Specifications
Part Number NRC100J510TRF
Max Processing Temp 270
Temperature Coefficient ±250 ppm/°C
Tolerance 5 %
Product Dimensions 6.3 x 3.2 x 0.6 mm
Case Size 2512
Resistance Value 51 Ohm
Operating Temperature -55 to 175 °C
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Case Style Molded
Power Rating 1 W
Mounting Surface Mount
Product Depth 3.2 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 6.3 mm