LGG2W181MELA30 Nichicon
LGG2W181MELA30 Images
Please contact us for more photos of LGG2W181MELA30
Part Number LGG2W181MELA30
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 180uF 450V 20% (25 X 30mm) Snap-In 10mm 790mA 2000h 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level LGG2W181MELA30
Datasheet download LGG2W181MELA30.pdf
Request Quotation for LGG2W181MELA30
LGG2W181MELA30 Specifications
Part Number LGG2W181MELA30
Capacitance Value 180 uF
Ripple Current 790 mA
Termination Style Snap-In
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Leakage Current 850@5Min uA
Lead Pitch For Radial 10 mm
Lead Finish Matte Tin
Voltage(DC) 450 V
Product Dimensions 30 mm
Operating Temperature -25 to 105 °C
Package/Case 25 X 30
Mounting Through Hole
Product Diameter 25 mm
Product Height 30 mm