RPS1C221MCN1GS Nichicon
RPS1C221MCN1GS Images
Please contact us for more photos of RPS1C221MCN1GS
Part Number RPS1C221MCN1GS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 16V 20% (8 X 11.7mm) SMD 0.02 Ohm 3700mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level RPS1C221MCN1GS
Datasheet download RPS1C221MCN1GS.pdf
Request Quotation for RPS1C221MCN1GS
RPS1C221MCN1GS Specifications
Part Number RPS1C221MCN1GS
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 220 uF
Equivalent Series Resistance 0.02 Ohm
Ripple Current 3700 mA
Voltage(DC) 16 V
Construction Cylindrical
Leakage Current 704@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 11.7 mm
Package/Case 8 X 11.7
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.7 mm