| Part Number | TVX1C221MAD |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Quantity in stock | 898480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 220uF 16V 20% (8 X 16mm) Axial 260mA 2000 hr 85\u00b0C |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TVX1C221MAD |
| Datasheet download |
| Part Number | TVX1C221MAD |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Leakage Current | 4@1Min|3@2Min uA |
| Capacitance Value | 220 uF |
| Mounting | Through Hole |
| Voltage(DC) | 16 V |
| Product Dimensions | 16 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Ripple Current | 260 mA |
| Termination Style | Axial |
| Package/Case | 8 X 16 |
| Product Diameter | 8 mm |
| Product Length | 16 mm |
| Replacement Part Number | PART-TVX1C221MAD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZE500ETD471MK201 CAPACITOR (HF) CM2 - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 20V 20% (6.3 X 6mm) Radial Cylindrical 2.5mm 1450mA 3000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for 20SEP22M.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (5 X 5.4mm) SMD 46mA 1000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHA0J470R.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 10V 20% (8 X 6.2mm) SMD 110mA 2000h 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHB1A101AP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 6.3V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 140mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA0JHG221.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 220uF 10V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 280mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1A221XP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 180mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECA1CM101.pdf |
|
Panasonic | CAP,AL, 220UF, 16V,20%,SM,4341(OSCON) - |
|
Nippon ChemiCon | NCCAPXF6R3ARA221ME611 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 270uF 50V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1890mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFR1H271.pdf |