TVX2A100MAD1LS Nichicon
TVX2A100MAD1LS Images
Please contact us for more photos of TVX2A100MAD1LS
Part Number TVX2A100MAD1LS
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 100V 20% (6.3 X 12mm) Axial Aluminum Cylindrical Can 60mA 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level TVX2A100MAD1LS
Datasheet download TVX2A100MAD1LS.pdf
Request Quotation for TVX2A100MAD1LS
TVX2A100MAD1LS Specifications
Part Number TVX2A100MAD1LS
Termination Style Axial
Voltage(DC) 100 V
Product Dimensions 6.3 x 12
Ripple Current 60 mA
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Pin Count 2
Capacitance Value 10 uF
Lead Finish Tin
Package/Case 6.3 X 12
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Through Hole
Supplier Package Axial
Leakage Current 30@1Min|10@2Min uA
Product Diameter 6.3 mm
Product Length 12 mm